Rejestracja na badania tomografii komputerowej odbywa się na trzy sposoby – telefonicznie, osobiście oraz przez e-mail.
Rejestracja e-mail:
- pierwsza wizyta: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, telefon kontaktowy, kod skierowania
- kolejne wizyty: imię, nazwisko, PESEL, telefon kontaktowy
Rejestracja telefoniczna: tel. 58 685 48 89 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00- 15.00.
(Koszt połączenia według stawki operatora osoby dzwoniącej)
Rejestracja osobista możliwa jest w rejestracji Poradni Specjalistycznych od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00.
Badania TK wykonywane są wyłącznie na podstawie skierowania od lekarza.
Przed badaniem należy okazać dowód osobisty lub dokument ze zdjęciem.
Pracownia Tomografii Komputerowej wyposażona jest w nowoczesny aparat SOMATOM go. Top Siemens Healthineers. Jest to nowoczesny tomograf komputerowy , posiadający 64 rzędy detektorów dające łącznie 128 warstw rekonstrukcyjnych. Zapewnia najwyższą jakość obrazowania przy bardzo niskim poziomie dawki promieniowania i środków kontrastowych. Ten system tomografii komputerowej może być używany w celu prowadzenia badań przesiewowych pod kątem raka płuc, z użyciem niskich dawek promieniowania. Zastosowano w nim również wiele technologii zwiększających komfort pacjentów i obsługi.
Odbiór wyników w recepcji szpitala od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 18:00, osobiście lub przez osobę trzecią upoważnioną do odbioru wyników w imieniu Pacjenta – w momencie rejestracji wydaje się na życzenie Pacjenta upoważnienie, które należy wypełnić i okazać w momencie odbioru wyników.
Dostępność opisu wyniku badania można sprawdzić pod nr telefonu: 58 685 48 29 lub 58 685 48 00
- Pacjent zgłasza się na badanie TK na czczo - 5 godzin przed badaniem nie wolno jeść i pić.
- Koniecznie należy przynieść ze sobą aktualny ( nie starszy niż 30 dni) wynik badania poziomu kreatyniny, eGFR we krwi – ocena wydolności nerek.
- Należy przynieść do wglądu posiadaną dokumentacje medyczną – karty wypisowe z leczenia szpitalnego i opisy wcześniejszych badań okolicy badanej, nazwy i dawki przyjmowanych leków
- W przypadku badania jamy brzusznej i miednicy zgłosić się 40 min wcześniej i przynieść ze sobą 1 l. wody niegazowanej.
- Pacjent chorujący na astmę musi mieć przy sobie inhalator/pompkę.
- Pacjent chorujący na tarczycę przynosi ze sobą aktualny ( nie starszy niż 30 dni ) wynik badania poziomu TSH.
- Należy poinformować o chorobach przewlekłych- cukrzyca, padaczka.
- Leki. U cukrzyków z eGFR>30ml należy kontynuować normalne przyjmowanie metforminy po badaniu z kontrastem.
- Osoby stale przyjmujące inne leki powinny je zażyć w dniu badania o zwykłej porze, chorzy na cukrzyce muszą pamiętać o insulinie.
- W dniu poprzedzającym badanie należy wypić 1,5 l. wody w ciągu 12 godz.
- Nie wykonuje się badania u kobiet w ciąży. Należy unikać wykonywania badania w II połowie cyklu miesięcznego. Kobiety w okresie rozrodczym dzień przed badaniem powinny wykonać test ciążowy.
- Do wykonania badania niezbędne jest skierowanie poprawnie wypełnione i podpisane przez lekarza z załączonymi wynikami badań ( kreatynina, eGFR ).
- Do badania TK należy ubrać się w wygodny strój pozbawiony metalowych dodatków. Zdjąć biżuterię, aparat słuchowy, niestałą protezę zębową, spinki do włosów, okulary. Informacji w tej kwestii udzieli osoba wykonująca badanie.
- W przypadku rezygnacji z badania pacjent zobowiązany jest powiadomić rejestrację.
- Po badaniu z kontrastem zalecane jest, przez kolejne dwa dni spożycie większej niż zwykle ilości płynów ( 2 l.) w celu przyspieszenia usunięcia kontrastu z krwi.
- Większość badań TK przebiega podobnie. Pacjent kładzie się na ruchomym stole i podczas badania pozostaje w pozycji leżącej w czasie gdy stół przesuwa się przez pierścień gantry.
- Personel opuszcza pomieszczenie z aparatem TK ponieważ stacja komputerowa znajduje się w osobnym pomieszczeniu z którego technik obsługuje skaner i monitoruje badanie.
- Badanie jest bezbolesne. Mogą wystąpić nieprzyjemne odczucia związane z podaniem środka kontrastowego ale nie jest to regułą. Nad pacjentem czuwa personel a polecenia wydawane są przez mikrofon.
- Podczas badania pacjent zostaje poproszony o wstrzymanie oddechu i bezruch gdyż poruszanie ciała może spowodować błędy i uniemożliwić ocenę badania. Badanie trawa od kilku do kilkunastu minut.
- Po badaniu z podaniem kontrastu, dla bezpieczeństwa, pacjent pozostaje przez 30 minut w poczekalni. Jeśli nie wystąpią zdarzenia niepożądane , to pacjent może opuścić teren placówki.
- Po badaniu z kontrastem zalecane jest, przez kolejne dwa dni spożycie większej niż zwykle ilości płynów ( 2 l.) w celu sprawnego wydalenia środka kontrastowego z organizmu.